ZAJÍMAVOST - ARCHIV

HISTORIE SLOUGHI - JAK JI NEZNÁTE...

Tento článek vznikl jako součást mé obrovské honby za plemenem a informacemi o něm. Čerpala jsem z několika pramenů a dovoluji si vám předložit výsledek mého pátrání. Doufám, že každý z vás najde v článku alespoň jednu novinku, kterou ještě o sloughi - krásce Orientu nevěděl:o)

Původ sloughi je zastřen mnoha tajemstvími a dodnes zůstává jednou z nejdiskutovanějších otázek. Pravda je taková, že sloughi zřejmě přišla do Orientu nebo do místa, kterému dnes říkáme Etiopie jako dar núbijským Faraonům odněkud z Asie. První zmínky o sloughi v podobě podobné té, jak ji dnes známe, je datována do 8. - 7. století před Kristem. Starověké egyptské artefakty nám představují, jak cenní byli v této době hladkosrstí sighthoundi s hladkým rovně složeným uchem. (photo from: www.virtualtourist.com, Bedouins in desert)

Dnes se jako země původu uvádí nejčastěji Maroko, Tunis nebo Lybie a to především proto, že se sloughi stala společníkem kočovných pouštních kmenů Berberů, kteří okupovali severní části Afriky. Do skupiny tzv. sighthoundů (v češtině možné přeložit jako „psů lovících naviděnou“), kteří podobou připomínají sloughi, patří ještě azawakh, hladkosrstá i dlouhosrstá saluki a hladkosrstý i dlouhosrstý afghan. Všechny tyto rasy původně vyšly zřejmě z jednoho hladkosrstého předka s dopředu spuštěným uchem, k typovým odlišnostem došlo tedy asi šlechtěním různými kmeny- např. azawakh je dnes považován za psa kmene Tuarégů, jejichž doménou byla centrální Afrika a oblasti okolo dnešního Chadu, Mali či Burkina Faso, oproti tomu saluki je považována za psa Beduínů, kteří obývali hlavně střední východ, oblasti Saudské Arábie, Iráku, Íránu a Izraele. Dlouhosrstá varianta se potom do standardu dostala zřejmě křížením s různými typy původně asijských chrtů, než vznikli předchůdci dnešní dlouhosrsté saluki a afghána- jako např. tazy, tajgan, ghazni, balúčský chrt a mnoho dalších. (photo from: www.sloughi-home.de)

Ale vraťme se ke sloughi. Tato rasa byla svým vlastníkem brána jako člen rodiny. Sloughi sdílely se svou rodinou stan a s páníčkem často i za studených nocí jeho přikrývku. Ne nadarmo jedno arabské přísloví o těchto noblesních zvířatech praví: „ Aada machi Kelb, aada Sloughi.“ neboli „Tohle není pes, to je sloughi!“. V zemi původu bylo o sloughi pečováno se stejnou láskou jako o kvalitního arabského koně. Sloughi byla poklad, a proto její štěňata byla často kojena beduínskými ženami, aby se ulevilo kojící feně (sloughi mívají i deset štěňat). Ztracená sloughi znamenala, že rodina bude žít několik týdnů ve smutku, jako když zemře člen rodiny. Sloughi byly zdobeny šperky a amulety nespočetné hodnoty, majitelé jim rituálně vypalovaly značky jako projev urozenosti a původu, a nejlepším jedincům s nejsilnějšími loveckými pudy se obřadně zkracovaly ušní boltce jako prevence před zachycením psa v křovinách nebo před napadnutím šelmou. Sloughi byla tak vysoce ceněná především pro její čistou práci na lovech. Doprovázela svého majitele a jeho sokola na lovu za zajíci, fenky, pouštními liškami, hyenami, pštrosy a gazelami. Sloughi dokázala strhnout cokoli na povel svého pána čistě, bezbolestně a ještě přitom vypadala vždy elegantně. Sloughi je typický lovec otevřených prostor, jak bylo již řečeno, loví především pomocí svého zraku. (photos from: www. discoverseaz.com, desert fox)

VÍTE ŽE:

  • první sloughi byla importována do Francie ze severní africko-francouzské kolonie už někdy okolo roku 1800.
  • od roku 1850 došlo k rozšíření sloughi z Francie do celé Evropy především díky knihám vojenského velitele Daumase a také se začaly konat první mezinárodní psí show, na kterých byla sloughi představena veřejnosti.
  • na poč. 19. století se hlavním evrospským místem chovů sloughi stalo Holandsko a to především díkyafrickým importům Auguste Le Grase
  • první dlouhosrsté saluki se objevují na portrétech v Evropě už okolo roku 1700 a v 18. století se stala jejich evropskou domovinou především Anglie
  • na poč 20. století se odstartovala novodobá šlechtící filozofie saluki především díky importu krátkosrsté feny "SHAMI" (o níž se majitelka domnívala, že se jedná o sloughi, protože jí fena byla prodána arabským chovatelem jako "slughi") a dlouhosrstého psa jménem "LANCE" - jakmile se paní Florence Amherst dozvěděla, že Shami je krátkosrstá saluki, zkřížila tyto dva importy a dala tak v Anglii vznik novodobé historii plemene saluki.
  • po skončení první světové války a následné demisy některých afrických států, se rozpoutala vlna importů do Evropy (především Britských a Francouzských).
  • Bohužel zákon, který do Afriky přinesli francouzští okupanti s druhou světovou váslkou, zakázal lovení s pomocí sighthoundů. Dokonce se volně pobíhající sloughi mohla beztrestně střílet. Populace sloughi tak byla zdecimována a teprve až evropské snahy a nástup volného exportu ze země v šedesátých letech 20. století, pomohly obnovit tuto nádhernou orientální rasu.

Lucie Janovská

Prameny:
http://sloughi.tripod.com/SFAA
http://en.wikipedia.org/wiki/sloughi
http://www.k9web.com/dog-faqs/breeds/sloughi.html
Amherst, F: Cassell´s New Book of the Dog, chapter Oriental Greyhounds, p. 56, London Cassell and Co.
Savolaien, p a kol: Genetic evidence for an East Asian origin of domestic dogs. Časopis Science č. 298. Publik. 2002.


0 Comments:

Okomentovat

<< Home